AKİF EKİCİ

26. Dönem Gaziantep Milletvekili

TBMM Konuşmaları

SAYIN BAŞKAN,

DEĞERLİ MİLLETVEKİLLERİ

ALMANYADA GAZİANTEPLİ HEMŞERİLERİMİZİN YAŞADIĞI APARTMANDA ÇIKAN YANGIN OLAYI BİZLERİ ACIYA BOĞMUŞTUR. YANGININ ÇIKIŞ SEBEBİYLE İLGİLİ FARKLI SÖYLEMLER VAR. ŞUANA KADAR ALMAN HÜKÜMETİ TARAFINDAN BİZİ TATMİN EDİCİ CİDDİ BİR AÇIKLAMA HENÜZ YAPILMIŞ DEĞİLDİR. ANCAK, GÖRGÜ TANIĞI ÇOCUKLARIN VERDİĞİ İFADELER OLAYIN BİR IRKÇI SALDIRI OLDUĞU İHTİMALİNİ GÜÇLENDİRİYOR.1993 YILINDA, ALMANYANIN SOLİNGEN KENTİNDE, IRKÇILAR TARAFINDAN EVLERİ YAKILAN 5 TÜRK VATANDAŞIMIZ YANARAK ÖLMÜŞTÜ. UMARIM BU OLAYDA DA BENZER BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİLDİR. BU OLAYIN AYDINLATILMASINDA HÜKÜMETTEN CİDDİYE ALINACAK GİRİŞİMLER BEKLİYORUZ. ÜZÜLEREK BELİRTMELİYİM Kİ ŞUANA KADAR CİDDİ ANLAMDA BİR ADIM ATILMIŞ DEĞİLDİR. OLAYLA İLGİLİ SORU İŞARETLERİNİN BİR AN ÖNCE AYDINLATILMASI BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTADIR. ACI OLAYDA HAYATINI KAYBEDEN VATANDAŞLARIMIZA RAHMET, YARALI VATANDAŞLARIMIZA ACİL ŞİFA, YAKINLARINA DA SABIR DİLİYORUM

 

Antep'in direnişi destanlaşmış ve 6317 şehidiyle tarihe geçmiştir. Atatürk, Antep savunması karşısında; "TÜRKÜM DİYEN HER ŞEHİR, HER KASABA VE EN KÜÇÜK TÜRK KÖYÜ, GAZİANTEPLİLERİ KAHRAMANLIK MİSALİ OLARAK ALABİLİRLER." veciz sözü ile Gaziantep Savunması'nı tarihe mal etmiştir.

DEĞERLİ ARKADAŞLAR;

GAZİANTEPE İSTİKLAL MADALYASI VERİLEMESİNİN GURURU VE COŞKUSUNU SİZLERLE PAYLAŞMANIN MUTLULUĞU İÇERİSİNDEYİM.

BUGÜN 8 ŞUBAT. BİR GAZİANTEP MİLLETVEKİLİ OLARAK, GAZİANTEPİN 8 ŞUBAT 2008 TARİHİNDE GAZİLİK UNVANINI ALIŞININ 87. YILDÖNÜMÜNÜ YAŞAMANIN GURURU VE COŞKUSU İÇERİSİNDEYİM . BİLİNDİĞİ GİBİ GAZİLİK UNVANI YANINDA GAZİ ŞEHRİMİZE İSTİKLAL MADALYASI VERİLİP VERİLMEDİĞİ UZUN YILLAR TARTIŞMA KONUSU OLMUŞTUR. ANCAK YAPILAN ARAŞTIRMALAR NETİCESİNDE GAZİANTEP MİLLETVEKİLİ KILIÇ ALİ'NİN MECLİSE BU KONUDA BİR YASA TEKLİFİ SUNDUĞU VE BU YASA TEKLİFİNİN GENEL KURULA İNMEDİĞİ VE YASALAŞMADIĞI ORTAYA ÇIKMIŞTIR.

İSTİKLAL MADALYASI, KURTULUŞ SAVAŞI'NA KATILMIŞ VE YARARLIK GÖSTERMİŞ ŞEHİT VE GAZİLERE TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ TARAFINDAN TEVCİH EDİLMİŞ EN KUTSAL MADALYADIR. TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN KURULMASI, VATANIMIZIN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULMASI VE MİLLETİMİZİN TAM BAĞIMSIZLIĞI İÇİN HAYATLARINI FEDA EDEN KAHRAMANLAR, BU KUTSAL HAZİNE TALTİF EDİLMİŞLERDİR. BU SEBEPLE, BU KUTSAL HAZİNENİN GAZİ ŞEHRİMİZE KAZANDIRILMASI İFADE EDİLEMEYECEK KADAR BÜYÜK BİR ŞEREFTİR.  

GAZİ ŞEHRİMİZİN VERMİŞ OLDUĞU KURTULUŞ MÜCADELESİ, VAR OLDUĞU GÜNDEN BERİ ASLA BAĞIMSIZLIĞINDAN ÖDÜN VERMEYEN AZİZ TÜRK MİLLETİNİN, BUNDAN 87 YIL ÖNCE YOKLUKLAR İÇİNDE, İNANÇ VE AZİMLE ORTAYA KOYDUĞU MÜCADELENİN TARİHTEKİ EN GÜZEL ÖRNEKLERİNDEN BİRİDİR.

GAZİANTEP   BAYRAĞI, VATANI VE MİLLETİ UĞRUNA 14.000 OLAN NÜFUSUNUN 6317SİNİ FEDA EDEREK, BÜYÜK KURTULUŞ SAVAŞININ KIVILCIMINI ATEŞLEYEN KENTTİR. GAZİANTEPTEN YANAN BU KIVILCIM MİLLİ MÜCADELEYE DE IŞIK OLMUŞTUR. İŞTE BU NEDENLEDİR Kİ CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU ULU ÖNDER VE BÜYÜK DEVLET ADAMI MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, GAZİANTEPLİLER İÇİN “BEN GAZİANTEPLİLERİN GÖZLERİNDEN NASIL ÖPMEM Kİ, ONLAR ANTEPİ KURTARDIKLARI GİBİ TÜRKİYEYİ DE KURTARDILAR” DEMİŞTİR.

KURTULUŞ SAVAŞI ATEŞİNİN YAKILMASINDA BÜTÜN ANADOLUYA ÖRNEK GÖSTERİLEN GAZİANTEPLİLER, BUGÜNDE SAHİP OLDUĞU GİRİŞİMCİ RUH, SANAYİ VE TİCARETTEKİ BAŞARILARI İLE ÜLKEMİZE ÖRNEK VE ÖNDER OLMAYA DEVAM ETMEKTEDİR.

DEVLETTEN ÇOK FAZLA DESTEK BEKLEMEDEN, YAŞADIĞI SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNÜ KENDİ İÇİNDE ARAYAN, ALTYAPISINI KENDİSİ YAPAN VE KENDİNE SÜREKLİ YENİ HEDEFLER BELİRLEYEN GAZİANTEP, BUGÜN TÜRKİYENİN ÖNDE GELEN SANAYİ METROPOLLERİNDEN BİRİ OLMUŞTUR.

    

MÜTE Ş EBBİS GAZİANTEP, OLUŞTURDU Ğ U SANAYİ BÖLGELERİ İLE SON DERECE MODERN BİR SANAYİ ALTYAPISINA SAHİPTİR. YAKLAŞIK 700 İŞLETMENİN FAALİYET GÖSTERDİĞİ VE 100.000 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYAN 24 MİLYON M2LİK 4 ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ, DÜNYADA SADECE ÜÇ ÜLKEDE BULUNAN ÖRNEK SANAYİ SİTESİ, BİNLERCE TEZGAH I N ÇALIŞTIĞI KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ VE ÜRETİME YÖNELİK SERBEST BÖLGESİ İLE GAZİANTEP, GERÇEK ANLAMDA BİR SANAYİ METROPOLÜDÜR.

TEKSTİLDEN GIDAYA, KİMYADAN, MAKİNEYE VE YEDEK PARÇAYA, ÇOK GENİŞ BİR SEKTÖREL YELPAZEYE SAHİP OLAN GAZİANTEP SANAYİİ , BUGÜN DÜNYANIN 120 ÜLKESİNE, YÜZLERCE KALEM MAL İHRAÇ ETMEKTEDİR. GAZİANTEPİN TÜRKİYE SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ PAYI %5, TÜRKİYE İHRACATINDAKİ PAYI % 7-10DUR

BUGÜN GEÇMİŞİYLE GURUR DUYULAN VE GELECEĞİYLE TÜRKİYEYE UMUT DAĞITAN GAZİANTEPİN BUGÜNLERE GELMESİNİN ALTINDA YATAN EN ÖNEMLİ ETKEN; CESUR, GİRİŞİMCİ, AKILLI VE DİNAMİK İNSANLARIN VARLIĞIDIR.

GAZİANTEP İNSANI BU ÖZELLİKLERİ SAYESİNDE KENDİNE HAS BİR KİMLİK OLUŞTURMAYI BAŞARMIŞTIR. BU KİMLİKTE;” ÜRETMEDEN TÜKETMEK OLMAZ” YAZAR. GERÇEKTEN DE GAZİANTEP İNSANI TARİHİN HİÇBİR DÖNEMİNDE RANT EKONOMİSİNE YÖNELMEMİŞ, TAVRINI HER ZAMAN ÜRETİMDEN YANA KOYMUŞ, ÜRETEREK TÜKETMEYİ KENDİNE İLKE EDİNMİŞTİR. BUNDAN DOLAYIDIR Kİ GAZİANTEP:

GÜNEYDOĞU 'NUN " PARİS'İ"...

ANADOLU KAPLANL ARININ " ÖNCÜSÜ"...

"MODEL ŞEHİR" GAZİANTEP OLARAK ANILMAKTADIR.

İSTER KABUL EDİLSİN İSTER EDİLMESİN. ARTIK, GAZİANTEP ADI GEÇİNCE BUNLAR KONUŞULUYOR.

BU TANIMLAMALARIN GERÇEK NEDENİ; KENTİN SANAYİSİ, SANAYİCİSİ VE GİRİŞİMCİLİK RUHUDUR.

ANCAK, BUGÜN GELİNEN NOKTADA GAZİANTEPİN ÜZERİNDE KARA BULUTLAR DOLAŞMAYA BAŞLAMIŞTIR. AKP İKTİDARI DÖNEMİNDE GAZİANTEPİN BAŞARILARI TEŞVİK EDİLECEĞİ YERDE, GAZİANTEPİN BAŞARILARININ ÖÜNÜNE SET ÇEKİLMEYE ÇALIŞILMAKTADIR. BAŞKA BİR İFADEYLE, GAZİANTEP 5-6 YIL ÖNCEKİ GÜNLERİNİ ARAR DURUMA GELMİŞTİR. ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİNDE FABRİKALAR KAPANMA NOKTASINA GELMİŞ, REKABET EDEMEYEN SANAYİCİ ÇAREYİ İŞÇİ ÇIKARMAKTA BULMUŞTUR. HERGÜN YÜZLERCE GÖÇ ALAN VE İŞSZİLİĞİN TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE OLDUĞU GAZİANTEPTE BU DURUM DAHA DA VAHİM BİR TABLO ORTAYA ÇIKARMIŞTIR.

GAZİANTEPİN ETRAFI TEŞVİKLİ İLLERDE SARILMIŞ. “SİZ YETERİ KADAR İLERLEDİNİZ…. SİZ, ÜRETMEYİN BEKLEYİN” DENİLEREK GAZİANTEP TEŞVİK DIŞINDA BIRAKILMIŞTIR.

50 KİLOMETRELİK BİR DAİRE İÇİNDE ŞANLIURFAYA, KİLİSE, ADIYAMANA, KAHRAMANMARAŞA TEŞVİK VERİYORSUNUZ. BÖYLE BİR SİSTEMLE GAZİANTEPLİNİN AYAKTA KALMASI MÜMKÜN MÜ? ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ TÜRKİYEYE ÖRNEK GÖSTERİLİYORDU. BAKIN ŞİMDİ RESMİ RAKAMLARA GÖRE 17 BİN KİŞİ İŞSİZ KALDI. ONLARCA FABRİKANIN KAPISINDA “FALANCA BANKADAN SATILIKTIR” YAZMAKTADIR. İŞSİZLİK SORUNU EN BAŞTA GÜVENLİK SORUNLARI DOĞURARAK, SUÇ ORANLARINDAKİ PATLAMA OLARAK KARŞIMIZA ÇIKMAKTADIR.

ŞİMDİLERDE "SEKTÖREL BAZDA" NUMARALARI İLE GAZİANTEPLİ UYUTULMAK İSTENMEKTEDİR.

BUGÜN TÜRKİYEYE ÖRNEK GÖSTERİLEN GAZİANTEPTE ULUSLAR ARASI DÜZEYDE BİR HAVAALANI YOKTUR. KIŞ GÜNÜ OLUMSUZ HAVA KOŞULLARINDA UÇAKLAR 3 SAAT ÖTEDEKİ ADANAYA İNMEKTEDİR.

EĞİTİM SORUNU, HIZLA SANAYİLEŞEN VE GÖÇ ALAN BİR KENT OLAN GAZİANTEP'İN KANAYAN YARASI OLMAYA DEVAM ETMEKTEDİR.

TOPLU TAŞIMA FELÇ OLMUŞ DURUMDA. İNSANLAR İŞLERİNE GİDEMEZ OLMUŞLAR. TOPLU TAŞIMA SORUNUNU ÇÖZMEK İÇİN ANKARADAN MİLADINI DOLDURMUŞ OTOBÜSLER GAZİANTEP HALKINA LAYIK GÖRÜŞMÜŞTÜR.

GAZİANTEP ÇOCUK HASTANESİNİN DURUMU İÇLER ACISI. GAZİANTEP ÇOCUK HASTANESİ'NDE 10 KİŞİLİK KOĞUŞLARDA ANALI ÇOCUKLU 50 KİŞİ BALIK İSTİFİ KALIYOR. KOĞUŞLARDA YERLERE BİLE YATAKLAR SERİLİ, YENİDOĞAN SERVİSİNDEKİ KUVÖZLERDE BEBELER ÇİFTER ÇİFTER YATMAKTA.

GAZİANTEPİN BUGÜN GELDİĞİ NOKTA İŞTE BUDUR.

HÜKÜMET GAZİANTEPİ ÖTELEMİŞTİR.

10 MİLLETVEKİLLİĞİNİN 7 SİNİ KAZANAN AKP, GAZİANTEPİ CİDDİYE ALMAMAKTADIR

ALMAYI DA DÜŞÜNMÜYORDUR.

DEĞERLİ MİLLETVEKİLLERİ

GAZİANTEPİN KURTULUŞUNUN 86. YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE, BAŞTA CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU MUSTAFA KEMAL ATATÜRK OLMAK ÜZERE, BÜTÜN AZİZ ŞEHİTLERİMİZİ BİR DEFA DAHA RAHMET, GAZİLERİMİZİ MİNNETLE ANIYOR, ÜRETMEYİ, DEVLETİNİN YANINDA OLMAYI KENDİNE ŞİAR EDİNEN, GEÇMİŞİYLE ÖVÜNEN, GELECEĞİNE GÜVENEN, ÇALIŞARAK GAZİANTEPİ “MODEL” BİR KENT KONUMUNA GETİREN TÜM GAZİANTEPLİ HEMŞERİLERİMİZİN 25 ARALIK KURTULUŞ BAYRAMLARINI GÖNÜLDEN KUTLUYORUM